ST72F264G2M6/TR
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ST72F264G2M6/TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ST72F264G2M6/TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ST72F264G2M6/TR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Speed: | 16MHz |
| Series: | ST7 |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 8KB (8K x 8) |
| Peripherals: | LVD, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 22 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH |
| Data Converters: | A/D 6x10b |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | ST7 |
| Connectivity: | I²C, SCI, SPI |
| Base Part Number: | ST72F*G |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ST72F264G2M6/TR, use the request quote form to request ST72F264G2M6/TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ST72F264G2M6/TR.The price and lead time for ST72F264G2M6/TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ST72F264G2M6/TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

