ST662ABD
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ST662ABD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ST662ABD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ST662ABD |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC REG SWTCHD CAP 12V 30MA 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.013 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 12V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Charge Pump |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 497-2104-5 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up |
| Frequency - Switching: | 400kHz |
| Detailed Description: | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 30mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Output: | 30mA |
| Base Part Number: | ST662A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ST662ABD, use the request quote form to request ST662ABD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ST662ABD.The price and lead time for ST662ABD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ST662ABD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


