ST62T25CB6
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ST62T25CB6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ST62T25CB6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ST62T25CB6 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | MCU 8-bit ST62xx CISC 4KB EPROM 3.3V/5V 28-Pin PDIP Tube |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.898 | $2.616 | $2.36 | $2.309 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 6 V |
|---|---|
| Speed: | 8MHz |
| Series: | ST6 |
| RAM Size: | 64 x 8 |
| Program Memory Type: | OTP |
| Program Memory Size: | 4KB (4K x 8) |
| Peripherals: | LVD, POR, WDT |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Other Names: | 497-2100-5 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 20 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | ST6 ST6 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP |
| Data Converters: | A/D 16x8b |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | ST6 |
| Connectivity: | - |
| Base Part Number: | ST62*C |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ST62T25CB6, use the request quote form to request ST62T25CB6 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ST62T25CB6.The price and lead time for ST62T25CB6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ST62T25CB6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

