ST62T01CB3
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ST62T01CB3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ST62T01CB3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ST62T01CB3 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC MCU 8BIT 2KB OTP 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.757 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 6 V |
|---|---|
| Speed: | 8MHz |
| Series: | ST6 |
| RAM Size: | 64 x 8 |
| Program Memory Type: | OTP |
| Program Memory Size: | 2KB (2K x 8) |
| Peripherals: | LVD, POR, WDT |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of I/O: | 9 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | ST6 ST6 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 2KB (2K x 8) OTP |
| Data Converters: | A/D 4x8b |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | ST6 |
| Connectivity: | - |
| Base Part Number: | ST62*C |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ST62T01CB3, use the request quote form to request ST62T01CB3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ST62T01CB3.The price and lead time for ST62T01CB3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ST62T01CB3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

