ST303008SS
Hammond Manufacturing
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ST303008SS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ST303008SS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ST303008SS |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | BOX S STEEL NAT 32.9"L X 30"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1,039.18 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 80 lbs (36.3kg) |
|---|---|
| Thickness: | 14 Gauge |
| Size / Dimension: | 32.900" L x 30.000" W (835.66mm x 762.00mm) |
| Shipping Info: | Drop shipped from the Manufacturer's Warehouse |
| Series: | Eclipse |
| Ratings: | IP66, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508 |
| Material Flammability Rating: | - |
| Material: | Metal, Stainless Steel |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height: | 8.000" (203.20mm) |
| Features: | Stainless Steel Hinges |
| Detailed Description: | Box Metal, Stainless Steel Natural Hinged Door, Slanted Top 32.900" L x 30.000" W (835.66mm x 762.00mm) X 8.000" (203.20mm) |
| Design: | Hinged Door, Slanted Top |
| Container Type: | Box |
| Color: | Natural |
| Area (L x W): | 987 in² (6368 cm²) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ST303008SS, use the request quote form to request ST303008SS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ST303008SS.The price and lead time for ST303008SS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ST303008SS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


