ST232ABWR
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ST232ABWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ST232ABWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ST232ABWR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Very High Speed, Ultra Low Power Consumption 5V Powered RS-232 Drivers And Receivers, [-40OC, 85OC] Temperature Range |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.504 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 500mV |
| Protocol: | RS232 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Other Names: | 497-2056-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 2/2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Full |
| Detailed Description: | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SO |
| Data Rate: | 400kbps |
| Base Part Number: | ST232A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ST232ABWR, use the request quote form to request ST232ABWR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ST232ABWR.The price and lead time for ST232ABWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ST232ABWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

