ST2310FX
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ST2310FX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ST2310FX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ST2310FX |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | TRANS NPN 600V 12A ISOWATT218FX |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 600 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.743 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 3V @ 1.75A, 7A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | ISOWATT-218FX |
| Series: | - |
| Power - Max: | 65W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | ISOWATT218FX |
| Other Names: | 497-4621 497-4621-5 497-4621-ND |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 600V 12A 65W Through Hole ISOWATT-218FX |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 6.5 @ 7A, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 1mA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 12A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ST2310FX, use the request quote form to request ST2310FX pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ST2310FX.The price and lead time for ST2310FX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ST2310FX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


