SST26WF016B-104I/SN
Micrel / Microchip Technology
SST26WF016B-104I/SN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SST26WF016B-104I/SN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SST26WF016B-104I/SN
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC FLASH 16M SPI 104MHZ 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 79079 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:1.5ms
Voltage - Supply:1.65 V ~ 1.95 V
Technology:FLASH
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:SST26 SQI®
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:16Mb (2M x 8)
Memory Interface:SPI - Quad I/O
Memory Format:FLASH
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Detailed Description:FLASH Memory IC 16Mb (2M x 8) SPI - Quad I/O 104MHz 8-SOIC
Clock Frequency:104MHz