SST25VF080B-80-4I-SAE
Micrel / Microchip Technology
SST25VF080B-80-4I-SAE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SST25VF080B-80-4I-SAE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SST25VF080B-80-4I-SAE
Manufacturer Microchip
Description NOR Flash Serial-SPI 3.3V 8M-bit 1M x 8 6ns 8-Pin SOIC Tube / IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4660 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:10µs
Voltage - Supply:2.7 V ~ 3.6 V
Technology:FLASH
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:SST25
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Other Names:SST25VF080B804ISAE
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:8Mb (1M x 8)
Memory Interface:SPI
Memory Format:FLASH
Detailed Description:FLASH Memory IC 8Mb (1M x 8) SPI 80MHz 8-SOIC
Clock Frequency:80MHz