SSS-LX5093USBC500B
Lumex, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SSS-LX5093USBC500B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SSS-LX5093USBC500B
Manufacturer Lumex, Inc.
Description LED BLUE CLEAR T-1 3/4 T/H
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:470nm
Wavelength - Dominant:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.5V
Viewing Angle:30°
Supplier Device Package:T-1 3/4
Size / Dimension:3.00mm Dia
Series:-
Package / Case:Radial
Mounting Type:Through Hole
Millicandela Rating:1000mcd
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Lens Color:White
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):9.57mm
Features:-
Detailed Description:Blue LED Indication - Discrete 3.5V Radial
Current - Test:20mA