SSI-LXR4815GD12VWR
Lumex, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SSI-LXR4815GD12VWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SSI-LXR4815GD12VWR
Manufacturer Lumex, Inc.
Description LED PANEL INDICATOR GREEN 12V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wavelength - Peak:565nm
Voltage:12V
Viewing Angle:60°
Type:LED
Termination Style:PC Pin
Series:-
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Panel Cutout Shape:Round
Panel Cutout Dimensions:0.32" (8.13mm)
Millicandela Rating:20mcd
Lens Transparency:Diffused
Lens Style/Size:Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Lens Color:Green
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Lamp Color:Green
Ingress Protection:-
Features:-
Detailed Description:LED Panel Indicator Green Diffused 60° 12V 12mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) PC Pin
Current:12mA