SS12P2L-M3/87A
Electro-Films (EFI) / Vishay
SS12P2L-M3/87A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SS12P2L-M3/87A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SS12P2L-M3/87A
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE SCHOTTKY 20V 12A TO277A
(In US Dollars)
6500 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:560mV @ 12A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20V
Supplier Device Package:TO-277A (SMPC)
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:eSMP®
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-277, 3-PowerDFN
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:44 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 20V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 20V
Current - Average Rectified (Io):12A
Capacitance @ Vr, F:930pF @ 4V, 1MHz