SRU1028-2R2Y
Bourns, Inc.
SRU1028-2R2Y
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRU1028-2R2Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRU1028-2R2Y
Manufacturer Bourns
Description Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 30% 100KHz 12Q-Factor Ferrite 5.3A T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 33179 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Shielding:Shielded
Series:SRU1028
Ratings:-
Q @ Freq:12 @ 7.96MHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:2.2µH
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Frequency - Self Resonant:65MHz
Detailed Description:2.2µH Shielded Wirewound Inductor 5.3A 11 mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR):11 mOhm
Current Rating:5.3A
Current - Saturation:4.8A