SRR1240-271K
Bourns, Inc.
SRR1240-271K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRR1240-271K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRR1240-271K
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 270UH 800MA 780 MOHM
(In US Dollars)
800 pcs1600 pcs4000 pcs5600 pcs20000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Shielding:Shielded
Series:SRR1240
Ratings:-
Q @ Freq:10 @ 796kHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRR1240-271K-ND
SRR1240-271KTR
SRR1240271K
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:270µH
Height - Seated (Max):0.177" (4.50mm)
Frequency - Self Resonant:6MHz
Detailed Description:270µH Shielded Wirewound Inductor 800mA 780 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):780 mOhm Max
Current Rating:800mA
Current - Saturation:800mA