SRP3012TA-8R2M
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRP3012TA-8R2M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRP3012TA-8R2M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 8.2UH 1.2A 463MOHM SMD
(In US Dollars)
4000 pcs8000 pcs12000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Shielding:Shielded
Series:SRP3012TA
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD
Other Names:SRP3012TA-8R2MTR
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Carbonyl Powder
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:8.2µH
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)
Frequency - Self Resonant:26MHz
Features:-
Detailed Description:8.2µH Shielded Wirewound Inductor 1.2A 463 mOhm Max 2-SMD
DC Resistance (DCR):463 mOhm Max
Current Rating:1.2A
Current - Saturation:1.7A