SRP2313AA-4R7M
Bourns, Inc.
SRP2313AA-4R7M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRP2313AA-4R7M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRP2313AA-4R7M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 4.7UH 44A 2.2MOHM SMD
(In US Dollars)
120 pcs360 pcs600 pcs840 pcs1200 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.925" L x 0.866" W (23.50mm x 22.00mm)
Shielding:Shielded
Series:SRP2313AA
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:40 @ 100kHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRP2313AA-4R7MTR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Metal
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:4.7µH
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
Frequency - Self Resonant:11MHz
Features:-
Detailed Description:4.7µH Shielded Wirewound Inductor 44A 2.2 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):2.2 mOhm Max
Current Rating:44A
Current - Saturation:34A