SRF1280-221M
Bourns, Inc.
SRF1280-221M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRF1280-221M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRF1280-221M
Manufacturer Bourns
Description Ind Power Shielded Wirewound 220uH/880uH 20% 100KHz Ferrite 1.29A/0.645A T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32425 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Shielding:Shielded
Series:SRF1280
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRF1280-221MTR
SRF1280221M
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Series:880µH
Inductance - Connected In Parallel:220µH
Height:0.315" (8.00mm)
Detailed Description:Shielded 2 Coil Inductor Array 880µH Inductance - Connected in Series 220µH Inductance - Connected in Parallel 343 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 1.29A Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:1.38 Ohm Max
DC Resistance (DCR) - Parallel:343 mOhm Max
Current Saturation - Series:1.22A
Current Saturation - Parallel:2.43A
Current Rating - Series:645mA
Current Rating - Parallel:1.29A