SRF1280-1R5Y
Bourns, Inc.
SRF1280-1R5Y
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRF1280-1R5Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRF1280-1R5Y
Manufacturer Bourns
Description Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH/6uH 30% 100KHz Ferrite 13.5A/6.77A T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37550 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±30%
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Shielding:Shielded
Series:SRF1280
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRF1280-1R5YTR
SRF12801R5Y
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Coils:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Inductance - Connected In Series:6µH
Inductance - Connected In Parallel:1.5µH
Height:0.315" (8.00mm)
Detailed Description:Shielded 2 Coil Inductor Array 6µH Inductance - Connected in Series 1.5µH Inductance - Connected in Parallel 7.6 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 13.5A Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:30.6 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Parallel:7.6 mOhm Max
Current Saturation - Series:15.6A
Current Saturation - Parallel:31.1A
Current Rating - Series:6.77A
Current Rating - Parallel:13.5A