SRF0703-8R2M
Bourns, Inc.
SRF0703-8R2M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRF0703-8R2M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRF0703-8R2M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description INDUCT ARRAY 2 COIL 8.2UH SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Shielding:Shielded
Series:SRF0703
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRF0703-8R2MCT
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Coils:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance - Connected In Series:32.8µH
Inductance - Connected In Parallel:8.2µH
Height:0.142" (3.60mm)
Detailed Description:Shielded 2 Coil Inductor Array 32.8µH Inductance - Connected in Series 8.2µH Inductance - Connected in Parallel 77.2 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 2.19A Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:306 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Parallel:77.2 mOhm Max
Current Saturation - Series:1.33A
Current Saturation - Parallel:2.66A
Current Rating - Series:1.1A
Current Rating - Parallel:2.19A