SRF0703-471M
Bourns, Inc.
SRF0703-471M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRF0703-471M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRF0703-471M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description INDUCT ARRAY 2 COIL 470UH SMD
(In US Dollars)
1500 pcs3000 pcs7500 pcs10500 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Shielding:Shielded
Series:SRF0703
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRF0703-471MTR
SRF0703471M
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Coils:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance - Connected In Series:1.88mH
Inductance - Connected In Parallel:470µH
Height:0.142" (3.60mm)
Detailed Description:Shielded 2 Coil Inductor Array 1.88mH Inductance - Connected in Series 470µH Inductance - Connected in Parallel 2.82 Ohm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 350mA Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:11.22 Ohm Max
DC Resistance (DCR) - Parallel:2.82 Ohm Max
Current Saturation - Series:180mA
Current Saturation - Parallel:370mA
Current Rating - Series:173mA
Current Rating - Parallel:350mA