SRF0703-3R3M
Bourns, Inc.
SRF0703-3R3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRF0703-3R3M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRF0703-3R3M
Manufacturer Bourns
Description INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32240 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Shielding:Shielded
Series:SRF0703
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRF0703-3R3MTR
SRF07033R3M
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Coils:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Inductance - Connected In Series:13.2µH
Inductance - Connected In Parallel:3.3µH
Height:0.142" (3.60mm)
Detailed Description:Shielded 2 Coil Inductor Array 13.2µH Inductance - Connected in Series 3.3µH Inductance - Connected in Parallel 31.6 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 3.31A Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:182 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Parallel:31.6 mOhm Max
Current Saturation - Series:2.11A
Current Saturation - Parallel:4.22A
Current Rating - Series:1.66A
Current Rating - Parallel:3.31A