SRF0703-151M
Bourns, Inc.
SRF0703-151M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRF0703-151M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRF0703-151M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD
(In US Dollars)
1500 pcs3000 pcs7500 pcs10500 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Shielding:Shielded
Series:SRF0703
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:SRF0703-151MTR
SRF0703151M
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Coils:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance - Connected In Series:600µH
Inductance - Connected In Parallel:150µH
Height:0.142" (3.60mm)
Detailed Description:Shielded 2 Coil Inductor Array 600µH Inductance - Connected in Series 150µH Inductance - Connected in Parallel 986 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 580mA Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:3.63 Ohm Max
DC Resistance (DCR) - Parallel:986 mOhm Max
Current Saturation - Series:320mA
Current Saturation - Parallel:650mA
Current Rating - Series:289mA
Current Rating - Parallel:580mA