SRBC-16A2A0G
Bel
SRBC-16A2A0G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRBC-16A2A0G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SRBC-16A2A0G
Manufacturer Bel
Description DC DC CONVERTER 0.75-5V 80W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 636 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
54 pcs108 pcs270 pcs540 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:0.75 ~ 5 V
Voltage - Input (Min):8.3V
Voltage - Input (Max):14V
Type:Non-Isolated PoL Module
Size / Dimension:1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.1mm)
Series:SRBC
Power (Watts):80W
Packaging:Tray
Package / Case:7-SMD Module
Other Names:507-1391
SRBC-16A2A0
SRBC16A2A0G
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:23 Weeks
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Efficiency:94%
Detailed Description:Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.75 ~ 5 V 16A 8.3V - 14V Input
Current - Output (Max):16A