SR291A102FAT
AVX Corporation
SR291A102FAT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SR291A102FAT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SR291A102FAT
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±1%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Series:SkyCap® SR
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Formed Leads
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.250" (6.35mm)
Features:-
Detailed Description:1000pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:1000pF