SR211C822KAATR1
AVX Corporation
SR211C822KAATR1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SR211C822KAATR1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SR211C822KAATR1
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 8200PF 100V X7R RADIAL
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Series:SkyCap® SR
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)
Features:-
Detailed Description:8200pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:8200pF