SR155A101JARTR1
AVX Corporation
SR155A101JARTR1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SR155A101JARTR1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SR155A101JARTR1
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Series:SkyCap® SR
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.150" (3.81mm)
Features:-
Detailed Description:100pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:100pF