SR151C561KAA
AVX Corporation
SR151C561KAA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SR151C561KAA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SR151C561KAA
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Series:SkyCap® SR
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.150" (3.81mm)
Features:-
Detailed Description:560pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:560pF