SR151A8R2DAA3141
AVX Corporation
SR151A8R2DAA3141
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SR151A8R2DAA3141 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SR151A8R2DAA3141
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 8.2PF 100V C0G/NP0 RAD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±0.5pF
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Series:SkyCap® SR
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.150" (3.81mm)
Features:-
Detailed Description:8.2pF ±0.5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:8.2pF