SR071A271JAR
AVX Corporation
SR071A271JAR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SR071A271JAR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SR071A271JAR
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Series:SkyCap® SR
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.250" (6.35mm)
Features:-
Detailed Description:270pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:270pF