SQP40AJB-15R
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SQP40AJB-15R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SQP40AJB-15R
Manufacturer Yageo
Description RES 40W 5% AXIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.748" x 0.709" Rectangular x 3.543" L (19.00mm x 18.00mm x 90.00mm)
Series:SQP
Resistance:15 Ohms
Power (Watts):40W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Detailed Description:15 Ohms ±5% 40W Through Hole Resistor Axial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound