SQM700JB-470R
Buy SQM700JB-470R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SQM700JB-470R
Manufacturer Yageo
Description RES WW 7W 5% TH
(In US Dollars)
1400 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Series:SQM
Resistance:470 Ohms
Power (Watts):7W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.594" (40.50mm)
Features:Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Detailed Description:470 Ohms ±5% 7W Through Hole Resistor Radial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Ceramic