SQM300JB-1R8
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SQM300JB-1R8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SQM300JB-1R8
Manufacturer Yageo
Description RES WW 3W 5% TH
(In US Dollars)
2800 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:0.472" L x 0.315" W (12.00mm x 8.00mm)
Series:SQM
Resistance:1.8 Ohms
Power (Watts):3W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)
Features:Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Detailed Description:1.8 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Ceramic