SQCB7A0R3BATME
AVX Corporation
SQCB7A0R3BATME
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SQCB7A0R3BATME with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SQCB7A0R3BATME
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 0.3PF 500V 1111
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±0.1pF
Thickness (Max):0.102" (2.59mm)
Temperature Coefficient:A
Size / Dimension:0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Package / Case:1111 (2828 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:High Q, Low Loss
Detailed Description:0.3pF ±0.1pF 500V Ceramic Capacitor A 1111 (2828 Metric)
Capacitance:0.3pF