SQCAEA150FAJME
AVX Corporation
SQCAEA150FAJME
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SQCAEA150FAJME with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SQCAEA150FAJME
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 15PF 150V 0505
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:150V
Tolerance:±1%
Thickness (Max):0.022" (0.57mm)
Temperature Coefficient:A
Size / Dimension:0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Series:SQ
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0505 (1313 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Detailed Description:15pF ±1% 150V Ceramic Capacitor A 0505 (1313 Metric)
Capacitance:15pF