SQ48S08060-NS00G
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SQ48S08060-NS00G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SQ48S08060-NS00G
Manufacturer Bel
Description DC DC CONVERTER 6V 48W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:6V
Voltage - Isolation:2kV
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.30" L x 0.90" W x 0.26" H (58.4mm x 22.9mm x 6.6mm)
Series:SemiQ™ SQ48
Power (Watts):48W
Packaging:Bulk
Package / Case:8-SMD Module, 1/8 Brick
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Efficiency:89%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 6V 8A 36V - 75V Input
Current - Output (Max):8A