SPF240D25R
Crydom
SPF240D25R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SPF240D25R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SPF240D25R
Manufacturer Crydom
Description SSR RELAY SPST-NO 25A 12-280V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 23 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Load:12V ~ 280V
Voltage - Input:3 ~ 15VDC
Termination Style:PC Pin
Supplier Device Package:4-SIP
Series:SPF, PowerFin™
Packaging:Bulk
Package / Case:4-SIP
Output Type:AC
Other Names:CC2372
SPF240D25R-ND
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Load Current:25A