SP6201EM5-L-1-5/TR
Exar Corporation
SP6201EM5-L-1-5/TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SP6201EM5-L-1-5/TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SP6201EM5-L-1-5/TR
Manufacturer Exar Corporation
Description IC REG LINEAR 1.5V 200MA SOT23-5
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:78dB ~ 40dB (100Hz ~ 400Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 200mA SOT-23-5
Current - Supply (Max):500µA
Current - Quiescent (Iq):45µA
Current - Output:200mA