SP06SE-16-26S(301)
Amphenol Industrial
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SP06SE-16-26S(301) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SP06SE-16-26S(301)
Manufacturer Amphenol Industrial Operations
Description CONN PLUG 26POS INLINE SKT
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:600VAC
Type Attributes:Environment Resistant
Termination:Crimp
Shell Size - Insert (Convert From):-
Shell Material, Finish:-
Series:MIL-DTL-26482 Series I, SP
RoHS Status:Bulk
Other Names:ASP06SE-16-26S(301)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:26
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Manufacturer Part Number:SP06SE-16-26S(301)
Large Diameter Supplied:16-26
Features:-
Expanded Description:26 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Current Rating:7.5A