SN75C1168PW
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN75C1168PW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN75C1168PW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN75C1168PW |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | RS-422 TRANSCEIVER, 5.5V, TSSOP-16; DEVI; MSL: MSL 1 Illimit; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.562 | $1.41 | $1.272 | $1.244 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 60mV |
| Protocol: | RS422, RS485 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names: | 296-34139-5 SN75C1168PW-ND SN75C1168PWG4 SN75C1168PWG4-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 2/2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Full |
| Detailed Description: | 2/2 Transceiver Full RS422, RS485 16-TSSOP |
| Data Rate: | - |
| Base Part Number: | 75C1168 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN75C1168PW, use the request quote form to request SN75C1168PW pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN75C1168PW.The price and lead time for SN75C1168PW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN75C1168PW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
