SN75971B2DGG
Texas Instruments (TI)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN75971B2DGG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN75971B2DGG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN75971B2DGG |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments (TI) |
| Description | IC TRANSCEIVER HALF 9/9 56TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 35 pcs | 105 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $32.96 | $29.036 | $25.962 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Type: | Transceiver |
| Supplier Device Package: | 56-TSSOP |
| Series: | - |
| Receiver Hysteresis: | 45mV |
| Protocol: | RS422, RS485 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Other Names: | 296-9923-5 SN75971B2DGGG4 SN75971B2DGGG4-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Drivers/Receivers: | 9/9 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Duplex: | Half |
| Detailed Description: | 9/9 Transceiver Half RS422, RS485 56-TSSOP |
| Data Rate: | - |
| Base Part Number: | SN75971 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN75971B2DGG, use the request quote form to request SN75971B2DGG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN75971B2DGG.The price and lead time for SN75971B2DGG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN75971B2DGG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
