SN74LVC16T245DGGR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LVC16T245DGGR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LVC16T245DGGR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74LVC16T245DGGR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 16-bit dual-supply bus transceiver with configurable level-shifting / voltage translation 48-TSSOP -40 to 85 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.75 | $1.58 | $1.425 | $1.394 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - VCCB: | 1.65 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - VCCA: | 8 |
| Voltage - Breakdown: | 48-TSSOP |
| Series: | 74LVC |
| Sampling Frequency: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Polarization: | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Output Type: | Tri-State, Non-Inverted |
| Output Signal: | - |
| Other Names: | 296-20631-2 |
| Orientation: | 2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Memory Format: | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SN74LVC16T245DGGR |
| Frequency - Cutoff or Center: | - |
| Features: | - |
| Expanded Description: | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 48-TSSOP |
| Description: | IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP |
| Channels per Circuit: | Bidirectional |
| Channel Type: | Voltage Level |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74LVC16T245DGGR, use the request quote form to request SN74LVC16T245DGGR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LVC16T245DGGR.The price and lead time for SN74LVC16T245DGGR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LVC16T245DGGR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
