SN74LV8154PWR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LV8154PWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LV8154PWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74LV8154PWR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Dual 16-Bit Binary Counters with 3-State Output Registers 20-TSSOP -40 to 85 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.566 | $0.511 | $0.461 | $0.451 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2V ~ 5.5V |
|---|---|
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Timing: | - |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP |
| Series: | 74LV |
| Reset: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names: | 296-47353-2 SN74LV8154PWR-ND SN74LV8154PWRE4 SN74LV8154PWRE4-ND SN74LV8154PWRG4 SN74LV8154PWRG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements: | 2 |
| Number of Bits per Element: | 16 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Direction: | Up |
| Detailed Description: | Counter IC Binary Counter 2 Element 16 Bit Positive Edge 20-TSSOP |
| Count Rate: | 25MHz |
| Base Part Number: | 74LV8154 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74LV8154PWR, use the request quote form to request SN74LV8154PWR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LV8154PWR.The price and lead time for SN74LV8154PWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LV8154PWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
