SN74LV594APWT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LV594APWT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LV594APWT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74LV594APWT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC 8-BIT SHFT REG W/OUT 16-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 1250 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.899 | $0.794 | $0.627 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Series: | 74LV |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type: | Push-Pull |
| Other Names: | 296-31884-2 SN74LV594APWT-ND SN74LV594APWTE4 SN74LV594APWTE4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 8 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Logic Type: | Shift Register |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Serial to Parallel |
| Base Part Number: | 74LV594 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74LV594APWT, use the request quote form to request SN74LV594APWT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LV594APWT.The price and lead time for SN74LV594APWT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LV594APWT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
