SN74LV164APWR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LV164APWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LV164APWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74LV164APWR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | TRUE Lead Free DUAL Serial to Parallel Shift Register 50pF -40C~85C 2V 45000000Hz |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.246 | $0.222 | $0.20 | $0.196 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State: | 1 |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | 14-TSSOP |
| Shell Style: | 2 V ~ 5.5 V |
| Series: | 74LV |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Polarization: | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type: | Push-Pull |
| Output: | Serial to Parallel |
| Other Names: | 296-3788-2 SN74LV164APWRE4 SN74LV164APWRE4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Bits per Element: | Shift Register |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SN74LV164APWR |
| Description: | IC 8-BIT SER SHIFT REG 14-TSSOP |
| Current - Output High, Low: | 8 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74LV164APWR, use the request quote form to request SN74LV164APWR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LV164APWR.The price and lead time for SN74LV164APWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LV164APWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
