SN74LV161APW
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LV161APW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LV161APW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74LV161APW |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC 4BIT SYNC BINRY COUNTR16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2790 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.14 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2V ~ 5.5V |
|---|---|
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Timing: | Synchronous |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Series: | 74LV-A |
| Reset: | Asynchronous |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names: | 296-34042-5 SN74LV161APW-ND SN74LV161APWE4 SN74LV161APWE4-ND SN74LV161APWG4 SN74LV161APWG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Direction: | Up |
| Detailed Description: | Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-TSSOP |
| Count Rate: | 95MHz |
| Base Part Number: | 74LV161 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74LV161APW, use the request quote form to request SN74LV161APW pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LV161APW.The price and lead time for SN74LV161APW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LV161APW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
