SN74LV138ATNSR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LV138ATNSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LV138ATNSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74LV138ATNSR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Supply Source: | Single Supply |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 5.5 V |
| Type: | Decoder/Demultiplexer |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| Series: | 74LV |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Other Names: | 296-21035-2 SN74LV138ATNSRE4 SN74LV138ATNSRE4-ND SN74LV138ATNSRG4 SN74LV138ATNSRG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Independent Circuits: | 1 |
| Detailed Description: | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SO |
| Current - Output High, Low: | 12mA, 12mA |
| Circuit: | 1 x 3:8 |
| Base Part Number: | 74LV138 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74LV138ATNSR, use the request quote form to request SN74LV138ATNSR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LV138ATNSR.The price and lead time for SN74LV138ATNSR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LV138ATNSR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
