SN74LS181N
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LS181N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LS181N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74LS181N |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Arithmetic Logic Units/Function Generators 24-PDIP 0 to 70 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.571 | $3.223 | $2.907 | $2.844 | ||
Specifications
Data sheet
| Supply Voltage: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 24-PDIP |
| Series: | 74LS |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 24-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Other Names: | 296-33973-5 SN74LS181N-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Bits: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Type: | Arithmetic Logic Unit |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Arithmetic Logic Unit IC 24-PDIP |
| Base Part Number: | 74LS181 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74LS181N, use the request quote form to request SN74LS181N pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LS181N.The price and lead time for SN74LS181N depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LS181N.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
