SN74LS165ADR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LS165ADR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LS165ADR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74LS165ADR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | LS 74LS165 ROHS3Compliant Tape & Reel (TR) shift register 25ns 141.690917mg 25000000Hz 5V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.387 | $0.349 | $0.315 | $0.308 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | 74LS |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Complementary |
| Other Names: | 296-31854-6 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 8 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Logic Type: | Shift Register |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Parallel or Serial to Serial |
| Base Part Number: | 74LS165 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74LS165ADR, use the request quote form to request SN74LS165ADR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LS165ADR.The price and lead time for SN74LS165ADR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LS165ADR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
