SN74LS163ANSR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LS163ANSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LS163ANSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74LS163ANSR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC COUNTR BIN SYNC 4BIT 16SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.81 | $0.717 | $0.55 | $0.435 | $0.348 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75V ~ 5.25V |
|---|---|
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Timing: | Synchronous |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| Series: | 74LS |
| Reset: | Synchronous |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Other Names: | 296-28718-1 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Direction: | Up |
| Detailed Description: | Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SO |
| Count Rate: | 25MHz |
| Base Part Number: | 74LS163 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74LS163ANSR, use the request quote form to request SN74LS163ANSR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LS163ANSR.The price and lead time for SN74LS163ANSR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LS163ANSR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
