SN74LS05D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LS05D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN74LS05D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SN74LS05D |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC INVERTER OPEN COL 6CH 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 50 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.98 | $0.832 | $0.683 | $0.564 | $0.446 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 14-SOIC |
| Series: | 74LS |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 296-1630 296-1630-5 SN74LS05DE4 SN74LS05DE4-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Inputs: | 6 |
| Number of Circuits: | 6 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 32ns @ 5V, 15pF |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Logic Type: | Inverter |
| Logic Level - Low: | 0.8V |
| Logic Level - High: | 2V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Open Collector |
| Detailed Description: | Inverter IC 6 Channel Open Collector 14-SOIC |
| Current - Output High, Low: | -, 8mA |
| Base Part Number: | 74LS05 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SN74LS05D, use the request quote form to request SN74LS05D pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LS05D.The price and lead time for SN74LS05D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LS05D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
